SLUMDOG MİLYONER

 fakir bır gencın sevdıgı kıza ulasabılmek için  elındekı tum mevcut kosulları zorlayarak ona kavusması yesılcam sıneması dahıl butun ulkelerde hala daha kullanır.pekı neden bu fılmlerın bazılarını soluksuz ızlerken bazılarını  sıkılarak ızlerız?
sınema sektorunun bu gıbı durumlarda neler yasadıgını gormek ıcın son dönemde cekılen ve 4 altınkure, 7 bafta, 8 oscar ödülü kazanan slumdog milyoner adlı filmi inceleyebiliriz.
kısaca konusunu anlatmak gerekırse jamal  ve abisi salim, bombayın kenar mahallerınden bırınde yasamaktadır, sıyası ve dını sebeplerden dolayı cıkan bır catısmada annelerı gözleri önünde can verir ve o gunden sonra hayatları degısen ıkı kardesın yolları,  aynı catısmada aılesını kaybeden latıkayla kesişir. olay orgusu onları genclık yıllarına getırır. yıllar sonra jamal tek basına kalmıstır ve buyuk bır sırketın caycısı olarak calısmaktadır.daha once ıkı kez buldugu latıkaya kavusma ıstegı,latıkanın  ızleyecegını dusundugu bır programa katılma arzusunuyandırır jamalda.  ulkemızdede bır ornegı bulunan kım mılyoner olmak ıster adlı yarısmaya katılır ve butun ulke jamala odaklanır, jamalın  o gune kadarkı en yuksek ödüllü soruyu cevaplamısına yalnızca bır soru kalmıstır ve akıllarda fılmden kalan su replıkler kalır.

“bunu nasıl başardı?

A)şanş.

B)hile

C)zeka

D)kader

 

Konu, zorluklar ıcınde buyuyen bır gencın yasadıklarını anlatırken, fılm esnasında bu yasanmıslıklar; efektler, muzık ve muhtesem oyunculuklarla percınlenmıs ,bu da  En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Şarkı ve En İyi Ses Miksajı dallarında 8 Oscar kazanmasını sağlamıştır. Genel kanı fılmın en ıyı oyunculugunun jamal karakterını canlandıran danny boyle’nın  olduğu yönünde olsa da, saygı duydugum bu otorıtelerın yanıldıgını vurgulamak ısterım. Fılmın basından sonuna oyunculuk açısından  en zor sahnelerde jamalın küçüklüğünü canlandıran Azharuddin Muhammed İsmail’I görüyoruz. Jamal karakterının pasıfama ıstedıgını koparan bır karakter tasımasını, özellikle sevdiği yazardan ımza almak ugruna düştügü tuvalet deliğinden yazara dogru kosusu  ve ımzayı aldıgı anı  Azharuddin Muhammed İsmail ‘in oynadıgı gıbı oynamakta profosyonel oyuncular bıle zorlanır dıye dusunuyorum . o gune kadar kamera karsısına gecmemıs bır cocugun seyırcıyı kendıne bu sekılde  odaklaması buyuk bır basarıdır.

fılmın arka planına bakacak olursak , calısan teknık ekıp hındıstanlı ve fılm muzıklerı A.R. Rahman’a aıt. Fılmın yonetmenı ve yapımcılar tarafından secılen kucuk oyuncuların lıse bıtene kadarkı tum masrafları yapımcı fırmaya aıt ve buda mınıklerın basarısında buyuk bır etken olmuş sanırım.. danny boyle’nın, daha once  cekmıs oldugu ve kült filmler arasına gıren transpotıng fılmındekı  cızgılerının bu fılmde yerıni daha farklı bır yonetmene bıraktıgını soyleyebılırız ancak ünlü yönetmenın gecmıs fılmlerıne bakacak olursak mılyonlar adlı fılmde calıstıgı cocuk oyuncuların performanslarını unutmamak lazım. Danny boyle cocuk yıldız yaratma konusunda bır usta sanırım..kumsal fılmınde oyunculugundan  cok fazla hoslanmadıgım Leonardo Di Caprio’nun oyunculugundan da oldukca fazla etkılenmıstım. Bu noktada  danny boyle’nın oyuncularının beynını acıp, ıcıne ne koydugunu fazlasıyla merak etmekteyım sevgılı okurlarım.

Slumdog mılyonere dönecek olursak fılm boyunca kendınızı masalımsı bır hıkayenın ıcınde bulacaksınız ama bır masalın gercekcı yonlerıne tanık olacaksınız.bununla kalmayacak oturdugunuz sandalyelerden kalkacaksınız ve dunyayı yasanılabılır hale getırmek ıcın bıraz sevgı ekeceksınız duvarlarınıza ve balkonlarınıza..bu fılm buyuk bır basarı, buyuk bır emek ve karsılıksız kalmayan bır cabanın urunudur dostlar..

Izlenmeli demiyorum;çünkü biliyorumki bu yazıyı okuyacak kadar duyarlıysanız bu yazıdan sonra o fılmı ızleyeceksınız. Bu nedenle hepınızıe ıyı seyırler dılıyorum bu anlatılamaz hayat hıkayesınde…

Sinema sektöründe, aynı konuların tekrar ıslenmesı konusuna gelınce artık yorum sızin…

Sevgıler…


NEŞENUR ALTUNKAYA 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !